Torsdag, September 09, 2010
Bookmark and Share Danish English German Norwegian Swedish
   
Text Size

CAPA

CPL

CAPA har mange års erfaring i at uddanne JAR godkendte professionelle piloter via den traditionelle ATPL pilotuddannelse. Vi lægger stor vægt på at have et godt træningsmiljø og er førende med nye trends indenfor bl.a. uddannelse, teknologi og pædagogik.

 

Pilotuddannelse og MPL (Multi-crew pilot licence ) er kernekompetencer hos CAPA , vi er Skandinaviens største pilot academy med professionelle pilotuddannelser til fremtidens piloter.

En af flyskolens stærke sider er den nære tilknytning til mange danske og internationale luftfartsselskaber. Skolens ca. 50 faste og freelance flyinstruktører arbejder i flyselskaber verden over. De kender alle luftfartens problemer og krav fra deres hverdag. Det er helt afgørende, at denne viden videregives til næste generation af piloter.

Fælles for disse erfarne instruktører er, at de er tilknyttet pilotskolen, fordi de er entusiaster. Flere af disse instruktører har taget deres egen pilotuddannelse hos CAPA, og de vender nu tilbage for at undervise deres kommende kollegaer.

CAPA er baseret i Københavns lufthavn, Roskilde i nyere bygninger, der skaber optimale rammer for den undervisning, der giver mulighed for at blive professionel pilot og instruktør på flere niveauer. 

Den praktiske del flyves på en enhedsflåde af Piper fly (Cadet, Arrow og Seneca), hvilket betyder samme cockpit layout, system- og procedurefilosofi uddannelsen igennem. I hele uddannelsen anvendes også meget syntetisk flyvetræner / flysimulator.

 

Login Form